Az év legnehezebb időszaka
- Írta: Weberné Zsikai Mária
Jaj, még ajándékokat kell vásárolni, be kell ugrani a szupermarketbe, mert még nincs hal az ünnepi vacsorához, és anélkül egyszerűen elképzelhetetlen az ünnep. Rengeteg baráti meghívás, gyülekezeti rendezvények egész sora áll előttünk, ráadásul még az üdvözlőkártyák is éppen most fogytak el, hogy lehet így ajándékot átadni?
Majd könnyed mozdulattal megigazgatjuk arcunkon a tökéletes mosolyt és máris rohanunk tovább: A csomagolópapírok beszerezve, a pezsgő már a hűtőben, a gyerekek izgatottan számolgatják a napokat. A családi összejövetelnek pedig ezúttal éppoly tökéletesre kell sikerülnie, ahogy azt a televízióban láttuk és az ünnepi hangulatot sugárzó reklámok, dalok és filmek között mi is sodródunk, álmodozni kezdünk.
Az elvárások és a társadalmi nyomás miatt az ünnepi időszak különösen azok számára nehéz, akik éppen felépülőben vannak valamilyen lelki problémából, vagy függőségből.
Hiszen az étkezési zavarok, az alkoholizmus, a depresszió vagy más függőségek sokszor fakadnak abból, hogy tökéletességre törekszünk, mindent kontrollálni akarunk. Mindenkinek nehezére esik az ünnepi időszakban minden feladatot teljesíteni, de vannak, akiket különösen nagy kihívás elé állít ez a pár nap és ha valaki úgy érzi, képtelen ezeknek az elvárásoknak megfelelni és a feszültségekkel megküzdeni, az könnyen visszaeshet.
Néhányan nehezen viselik az ünneplés részeként eléjük táruló, ételtől roskadozó asztal látványát, vagy a pezsgős poharak csilingelő hangját, hiszen előfordulhat, hogy egyszer csak belülről, vagy éppen kívülről megszólal a hívó hang: „Csak egy pohárral...."
Sokakat az ünnepi családi összejövetel állít megoldhatatlan nehézség elé, hiszen meg kell küzdeni a fájdalmas emlékekkel, alig rendezhető kapcsolatokkal. Akik nehezen teremtenek kapcsolatot, éppen az evésben keresnek menekülést, hogy fenntartsanak egyfajta látszólagos önvédelmet és azt a hamis látszatot, hogy irányítani tudják az eseményeket. Mégis lehetséges, uralni az ünnepek elsöprő hangulatát. Lehetséges ellenállni a torkosságnak, miközben természetes módon gondot viselünk a testünkre. Sőt, segítséget tudunk nyújtani azoknak, akiket szeretünk és ismerjük a küzdelmeiket, anélkül, hogy „beavatkozásunk" beárnyékolná a karácsony örömét.
De mindenképpen dolgozni kell rajta.
Ahogy egyre közeledik a karácsony, az újév, fontos, hogy megfogalmazd mi a legnagyobb aggodalmad? Mire vágysz valójában, mire vagy valójában éhes? Még több tárgyat szeretnél kapni, még több ételt, még több bódítót, amivel enyhíteni szoktad a belső fájdalmadat, hogy ne érezd, ahogy múlnak az ünnep napjai? Vagy az öregedéstől, a bekövetkező veszteségektől félsz? Gyengéden tedd fel ezeket a kérdéseket annak, aki fontos neked, és tudod, hogy belső harcai vannak. „Hogyan segíthetek a karácsonyi, újévi időszakban?" Jobb nyíltan beszélni a kiváltó okokról, mint félelemből, vagy a csoportnyomás hatására egy vidám álarc mögé bújni.
Ha kitaláltad, hogy segíthetsz, tarts ki szeretted mellett az ünnepek végéig!
Nincsenek könnyű válaszok, de lehetséges győztesnek maradni.
1. Fordulj Jézushoz. Megváltónk az első, akihez bizalommal futhatunk, még valamilyen külső segítség igénybevétele előtt. Ha lehet, most még fontosabb, hogy vonulj el, imádkozz, olvass igét, legyen egy olyan napszak, amikor kiöntöd a szívedet Jézus Krisztusnak. Mondd el a küzdelmeidet, hogy miben szeretnéd, ha erőt adna, mondd el mire vágysz, hogy szabad akarsz maradni. Ha kell írj fel magadnak egy igét a telefonodba, a tabletedre, egy kártyára, ami egész nap veled marad. Ha vidékre vagy külföldre utazol, akkor is találj gyülekezetet, hogy igét hallgathass.
2. Mire vagyok éhes? Ha kísért az étel, az alkohol, vagy valamilyen más fajta függőséged, kérdezd meg magadtól: Mire éhes a lelkem? Lépj ki fizikailag, egy nehéz helyzetből, hogy érzelmileg is eltávolodhass, tölts időt egyedül, imádkozz, kérj felülről segítséget vagy hívd fel azt, akiben megbízol és ismeri a helyzetedet. Sokat segíthet, ha csak húsz percre kivonod magad a társasági forgatagból.
3. Légy mértékletes és kiegyensúlyozott az étkezésekkel. Tanácsos megtartanod a három fő étkezést az ünnepek alatt is, és nem megvárni a „nagy közös vacsorát", vagy a „nagy ünnepi ebédet", mert különben kiéhezteted magad, ami elindíthat a lejtőn. Az egész napi éhezés csak kifárasztja a testet, az idegeket és visszatérhet a vágy, hogy az ételt megküzdési mechanizmusként használd.
4. Kerüld a reklámokat. A reklám pszichológia. Karácsonykor előszeretettel kötik az ajándékozást, az ételt, italt, kozmetikai szereket, a szépséget az ünnep hangulatához. Nekünk nincs szükségünk erre. Sokkal megnyugtatóbb egy jó CD-re odafigyelni, mint állandóan azt hallani, a médiából, hogy mit is kellene éreznünk, hogyan kellene kinéznünk, mit is kellene megvennünk, hogy biztosan boldogok és menők legyünk.
5. Állíts fel időkorlátot. Nem szükséges, minden összejövetel, találkozó és rendezvény végét kivárnod. Mond meg a házigazdának, a szervezőnek mettől meddig érsz rá. Utána beszélj meg egy találkozót egy igazi baráttal, hogy elmondhasd, mi történt veled.
6. Legyen egy másodpilótád. Vigyél magaddal a stresszes rendezvényekre valakit, aki előre tudja, milyen nehéz helyzetekbe kerülhetsz. Egy barát, a házastársad akivel természetesen, őszintén tudsz beszélgeti. Sokszor egy szemvillanás is elég.
7. A megfelelő emberekkel vedd magad körül. Bölcsen dönts arról, kivel töltöd az idődet, és tarts távol magad olyanoktól, akik kísértést jelentenek számodra.
8. Nevess a gyerekekkel. Nagyon felszabadító élmény a gyerekkel lenni. Ha nehezen boldogulsz, inkább vidd ki a rendezvényen, vendégségben levő gyerekeket a szabadba, vagy jászt velük a szobában, esetleg nézzetek meg együtt egy jó filmet. A szülők örökre a szívükbe zárnak.
9. Ne felejtsd el az alapvető szabályokat: alvás, megfelelő mennyiségű ivóvíz, és testmozgás. Ezek nemcsak a fizikai, de a lelki egyensúly szempontjából is nagyon fontosak. A hosszú séták jót tesznek.
10. Mindig csak egy napra koncentrálj! Egyszerre csak egy napot kell túlélni. Ha elestél, kelj fel. Egyetlen elbizonytalanodás miatt ne dobd ki az ablakon amit már elértél. Egyik nap nehezebb, mint a másik. Állj föl, hiszen szabadon mehetsz tovább, Jézus vére tisztára mosott bennünket. Isten új kezdetet ad. A karácsonyi történetben szó szerint ezt olvassuk: ..."az Istennél semmi sem lehetetlen" (Lk 1: 37).
Örülj! Az ünnepek igazi öröme nem az étel, az ital, vagy a tárgyak, hanem az, hogy Jézus Krisztus a szabadító megszületett. Örülj annak, amiért hálás lehetsz. Isten megtart minket. Minden nap.
"Várjad az Urat, légy erős, bátorodjék a szíved, és várjad az Urat!" (Zsolt 27:14)
(Lee Wolfe Blum: The Most Difficult Time of the Year című írásánk felhasználásával. A férjével három gyermeket nevelő anyuka a múlt hónapban jelentette meg első könyvét Table in the Darkness címmel az InterVarsity Press kiadásában, amely szabadulásának története. Blum tizenhat éve élvezi, Jézus Krisztussal járva, a teljes szabadságot korábbi étkezési zavaraitól.)