Cél és működés
- Írta: Dr. Mikolicz Gyula
Alapító okirat
a magyarországi reformátori alapokon álló egyházak által végzett keresztyén nevelési, gyermek- és ifjúságvédelmi, továbbá családvédelmi tevékenység segítését célzó, országos hatáskörű Bibliaisoka létesítésére, ill. a Pest Megyei Bíróság 1989. június 19-én kelt 1 Tsz. 37/1989/2. sz. végzése alapján nyilvántartásba vett Biblia Szövetség nevezetű, jogi személyiséggel rendelkező egyesület által Pécel, Isaszegi u. 20. sz. alatt már fenntartott bibliaiskolai tevékenység továbbfejlesztésére és bővítésére, valamint az ezekkel kapcsolatos anyagi, tárgyi és személyi feltételek megteremtésére.
A fenti cím alatt - használatra térítésmentesen átengedett - épületben már évek óta működtetett Bibliaiskola bővítését, továbbfejlesztését mindenekelőtt az érintett egyházakban vallásoktatásra jelentkező 6-18 év közötti gyermekek és ifjak számának dinamikus növekedése és az elégtelen lelkészi /oktatói és nevelői/ létszámból adódó feszültségek indokolják, de a gyülekezetépítés és lelki gondozás vonatkozásában jelentkező egyre nagyobb igények is alátámasztják.
Az alapítók legfőbb szándéka annak elősegítése, hogy a gyülekezeti lelkipásztorok az egyre növekvő vallásoktatási és lelkigondozási feladatoknak - a gyülekezetek tagjaiból önként jelentkező, s a szolgálatra felkészített - munkatársak segítségével egyre nagyobb mértékben eleget tudjanak tenni.
- Az alapítvány elnevezése és jelenlegi székhelye:
Országos Bibliaiskola létesítése egyházi lelki munkások képzése céljából.
Jelenlegi székhely: 2119 Pécel, Kálvin tér 2/b. - Az alapítvány célja:
Az alapítvány célja olyan országos hatáskörű Bibliaiskola létrehozása, amely a magyarországi reformátori alapokon álló egyházak gyülekezeteiben és intézményeiben végzendő keresztyén nevelési, lelkigondozási és gyülekezetépítési szolgálatra készíti fel a gyülekezetek nem lelkészi képesítésű tagjait, akik ilyen szolgálatra - élethivatásszerűen, vagy főfoglalkozásuk mellett - Isten iránti hálaadással, örömmel vállalkoznak és e szolgálat végzésére alkalmasak.
- Az alapítványi cél megvalósításának feltételei és főbb eszközei:
- Az Országos Bibliaiskolabeindításához szükség van
- megfelelő oktatói és kiszolgáló helyiségekkel ellátott épület biztosítására, amely évi 8-9 hónapos foglalkozás mellett egyidejűleg legalább 50-60 fő egyházi lelki munkás képzését lehetővé teszi;
- a helyben lakás, azaz a kollégiumi elhelyezés megteremtésére a fenti létszámú hallgatók, az ott állandóan foglalkoztatott tanerők, valamint az egyéb feladatokat ellátó személyzet részére;
- megfelelő tanterv kidolgozására az alap, közép és felsőfokú bibliaiskolák részére és a későbbiekben szükséges továbbképzésre.
Az alapítványi cél megvalósításánál alapul a teljes Szentírást kell tekinteni és igénybe kell venni a Biblián alapuló hit- és erkölcsi igazságok, a reformátori Hitvallások és tanítások ismertetésének, valamint széleskörű elterjesztésének modern eszközeit is. /Ilyenek pl.: könyvkiadás, a tananyag jobb megértését elősegítő dolgozatok, jegyzetek, video- és magnófelvételek készítése és terjesztése, stb./
Az alapítvány fontos célkitűzése, hogy az ORSZÁGOS BIBLIAISKOLA evangélizációk, konferenciák, táborok, csendesnapok megrendezésével a gyakorlatban is segítse a keresztyén nevelési eredmények megszilárdítását célzó családvédelmi, gyermek- és ifjúságvédelmi szolgálati ágak kiépítését és működtetését. Ennek keretében tevékenykedhet pl. a házasságra, gyermekvállalásra felkészítő, az ifjú házasok gondozását segítő, narkomániás- és iszákosmentő célzatú, evangélizáló, hitmélyítő, lelkigondozó, továbbá a betegek és idősek gondozását végző szolgálat is.
Az alapítók céljaik megvalósításához a magyarországi reformátori alapokon álló egyházak megújulásán munkálkodó BIBLIA-SZÖVETSÉG lelkészi szolgálatában álló tagjainak, ill. hívő gyülekezeti munkásainak közreműködését és szolgálatát kívánják igénybe venni, mely módon az alapítványi cél megvalósításának személyi feltételei biztosíthatók.
-
Az Alapítvány közhasznú szervezetként működik. A nevelést, oktatást, és ennek háttere biztosítását, a gyermek- és ifjúságvédelmet mint célszerinti tevékenységet közhasznú tevékenységként végzi.
Munkálkodása révén a legszélesebb társadalmi rétegeknek szeretné lehetővé tenni az országos bibliaiskola megvalósult célkitűzéseinek igénybevételét, így abból bárki részesülhet.
- Az Országos Bibliaiskolabeindításához szükség van
- Az alapítvány alapítói és az alapítványi összeg meghatározása:
Az alapítók neve Lakcíme Összeg Bárdy Ferenc és neje Szoboszlai Sára 1139 Bp., Fiastyúk u. 71/a. 10.000 Ft Sípos Ete Álmos 1089 Bp., Üllői út 90. 10.000 Ft Asztalos Zoltán 4200 Hajdúszoboszló, Csokonai u. 32. 10.000Â Ft dr. Tárczyné dr. Tuma Lenke 1041 Bp., Kassai u. 54. 10.000 Ft Pásztor Gyula 2119 Pécel, Árpád u. 17/a. 10.000 Ft Bükkösi Miklós 1082 Bp., Baross u. 79. 10.000 Ft Összesen 60.000 Ft
- Az alapítványi vagyon kezelése és az alapítvány képviselete, felügyelete:
-
Az alapítvány vagyonának kezelésével és az alapítvány képviseletével /Kuratórium/ alapítók a következő személyeket bízzák meg:
Név Lakcím Földvári Tibor 1026 Budapest, Torockó tér 1. Kiss Mihály 2211 Vasad, Kossuth u. 23. Kurgyis László 2120 Dunakeszi, Rákóczi u. 30. Weber István 1115 Budapest, Ballagi Mór u. 8. II/1. Zila Péter 2151 Fót, Károlyi I. út 1. A kuratórium tagja mindenkor csak a Biblia Szövetség tagja lehet. A kuratórium tagjainak száma jelenleg 5 fő. A kuratórium elnöke: Zila Péter, helyettese Földvári Tibor, aki az elnök tartós akadályoztatása esetén ellátja az elnöki teendőket.
A kuratórium valamennyi kérdés eldöntéséről nyílt szavazással határoz, általában egyszerű szótöbbséggel. A kuratórium határozatképes, ha a határozat meghozatalánál legalább 4 tag jelen van. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
A kuratórium összehívásáról szükség esetén, vagy bármeny tag kérésére az elnök köteles gondoskodni. A Kuratóriumot írásban kell évente legalább kétszer összehívni a napirend egyidejű közlésével. A kuratóriumi ülések nyitottak. Ugyancsak az elnök, vagy helyettese jogosult a kuratórium nevében utalványozni, jogokat és kötelezettségeket vállalni.
Az Alapítványnak olyan nyilvántartást kell vezetni, amelyből egyértelműen kitűnik a Kuratórium határozatainak tárgya, hatálya, ideje, a szavazók aránya és, ha lehetséges, akkor személye is.
A Kuratórium dönt:- az éves költségvetésről
- az anyagiak felhasználásáról, a támogatások rendjéről
- a foglalkoztatottak számáról és személyéről
- munkáltatói kérdésekről
- az éves beszámolók, a közhasznúsági jelentés elfogadásáról
- fegyelmi kérdésekben
- a Felügyelő Bizottság jelentésének ajánlásairól, előírásuk végrehajtásáról
- a belső szabályzatok elfogadásáról
Az alapítványhoz magán személy és jogi személy is csatlakozhat.
Az alapítvány vagyona kizárólag az alapítványi célok elérése érdekében használható fel.
-
Az Alapítvány működésének, gazdálkodásának felügyeletével az alapítók Felügyelő Bizottságot bíznak meg, amelynek tagjai a következők:
- (elnök): Kiss László 1185 Budapest, Bajcsy-Zs. u. 39/a.
- (tag): Kosteleczki Jánosné 1174 Budapest, Ady E. u. 46.
- (tag): Puskás Ildikó 1119 Budapest, Fejér Lipót u. 61. VII/52.
Munkáját az elnök szervezi és irányítja. A Bizottság tevékenységét önmaga által megállapított ügyrend szerint végzi. Az ellenőrzés során tapasztaltakról jelentést készít, amelyet a Kuratórium elnökének továbbít.
A Felügyelő Bizottság a célszerinti tevékenységet súlyosan veszélyeztető intézkedést a jelentés továbbításától a Kuratórium intézkedéséig jogosult felfüggeszteni. Ilyen jellegű döntéséről az intézkedés bevezetésével egyidejűleg a Bizottság az alapítókat is értesíti.
Egyéb eljárási jogosultsága az 1997. évi CLVI. törv. 11. §-ban megfogalmazottak szerint van.
Kuratórium - amennyiben a feltárt hibák helytállóak - határidő kitűzésével azok kiküszöbölésére az intézkedést megteszi, és erről a Felügyelő Bizottságot és az alapítókat egyidejűleg értesíti.
A Felügyelő Bizottság elnöke és felkért tagja a Kuratórium ülésén tanácskozási joggal vesz részt.
-
A Kuratórium és a Felügyelő Bizottság közhasznúságot érintő határozatait, valamint a közhasznúsági jelentést a Biblia Szövetség folyóiratában hozza nyilvánosságra.
-
A Kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az 1997. évi CLVI. törv. 8. §-ban meghatározott eseteken kívül az, aki vagy akinek közeli hozzátartozója javára bármilyen javadalmazást (munkabér, tiszteletdíj stb.) állapítanak meg.
-
Nem lehet a Felügyelő Bizottság tagja (a bizottsági tagokra és a Kuratóriumra tekintettel) - és a Kuratórium tagja közül nem vehet részt a határozathozatalban az a személy, aki a 6. d) bekezdésben meghatározott esetekben - közeli hozzátartozó. (PTK. 685. § b. pont.)
-
Az Alapítvány közhasznú gazdálkodásával kapcsolatos irataiba megkeresésre, az ok megjelölésével, írásban közölt időpontban bárki betekinthet. A nyilvános kuratóriumi ülések tárgyalási anyagába minden résztvevő az ülés időpontjában - ennek előre történő jelzése nélkül is - betekinthet.
-
- Csatlakozás az alapítványhoz
Az alapítványhoz bármely természetes, vagy jogi személy, hazai, vagy külföldi szervezet csatlakozhat, amennyiben a csatlakozó az alapítvány fentiekben részletezett célkitűzéseivel egyetért és azok megvalósítását anyagilag, vagy egyéb módon támogatni kívánja.
Az Alapító Okirat 2./ pontjában foglalt alapítványi cél megvalósulásának döntő feltétele az oktatás és a kollégiumi elhelyezés lehetőségeit biztosító épület/ek/ rendelkezésre állása, amelynek anyagi eszközeit társadalmi úton - rövid időn belül - aligha lehetséges biztosítani.
Ezért - a feladat jelentőségére, közérdekű jellegére és megoldásának sürgősségére való tekintettel - alapítók kérik az illetékes állami szerveket, hogy az alapítványi célnak megfelelő objektum biztosítására, az alapítványhoz történő csatlakozásra lehetőségeiket megvizsgálni szíveskedjenek.
Az alapítvány nyitottságára jellemző, hogy az országhatáron kívüli területről történő jelentkezés estén részt kíván venni az ott végzendő keresztyén nevelési és gyülekezetépítési szolgálatok lelki munkásainak képzéséből is, amennyiben ennek összes feltételei megteremthetők.
- Az alapítvány anyagi támogatása:
Az alapítvány célkitűzései anyagi támogatási lehetőségének biztosítására a kuratórium az Országos Takarékpénztárnál, vagy más pénzintézetnél csekkszámlát nyittat, s az adományok erre a csekkszámlára fizethetők be.
- Záró rendelkezések:
Alapítók kijelentik, hogy az alapítvány vállalkozási tevékenységet egyelőre nem végez és ilyen tevékenységet később is csak olyan módon kíván folytatni, amely kifejezetten segíti az alapítvány céljának megvalósítását. Vállalkozása nem veszélyeztetheti a cél megvalósítását, bevétele fel nem osztható, az alapítványi cél megvalósítására kell fordítani.
Az alapítvány - célkitűzéseiből is következően - pártpolitikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független, azoknak támogatást nem ad, tőlük el nem fogad. Országgyűlési képviselő-, megyei-, fővárosi önkormányzati képviselő választáson jelöltet nem állít, nem támogat.
Ezen alapítványt alapítók határozatlan időre hozzák létre, és megszűnése esetén az alapítványi vagyon a Biblia Szövetségre (2119 Pécel, Kálvin tér 2/b.) száll.
A Vizsolyi Biblia kinyomtatása 400. évfordulójának évében.
Budapest, 2000. november 23.
(Ezen okirat az 1990. július 7-én kelt és 1997. szeptember 19-én először, 1998. május 20-án másodszor módosított Alapító okirat ismételten módosított változata.)