A Fontos Kérdések a Biblia Szövetség előadás-sorozata, amely minden 2. hónap 2. vasárnapján 17 órakor kerül megrendezésre a Nagyvárad téri református templomban (1089 Budapest, Üllői út 90.), ill. a téli időszakban az alagsori teremben (bejárat a templom főbejáratától balra).
Az előadások időpontját az Éves programterv, ill. a weboldal jobb felső részén lévő Programok modul tartalmazza.
Az alábbiakban néhány korábbi előadás szöveges változatát tettük közzé. Az előadások hanganyaga letölthető a Nagyvárad téri ref. gyülekezet honlapjáról.
A pénznek nincs szaga?
- Írta: Dr. Sípos Ete Álmos
1. A pénzzel kapcsolatos kérdések valóban fontosak a keresztyén ember számára? Feltétlenül foglalkoznunk kell ezzel a témával, vagy farizeus módon mondjuk azt, hogy a piszkos pénz ügye bennünket, hívő embereket nem érdekel?
Közhelynek számít az a megállapítás, hogy az emberiség történetében évezredek óta, de talán soha annyira, mint ma, minden a pénz körül forog. Tény, hogy a pénz, személyes életünkben éppúgy, mint országunk életében, vagy a világpolitikában döntő szerepet játszik.
A közmondás is, hogy ti. „a pénznek nincs szaga”, arra akarja az embereket felszabadítani, hogy soha ne nézzék a pénz eredetét, még a célját se, csupán a mennyiségét. Mert a mennyiség a lényeg. Ez a téma tehát – akár akarjuk, akár nem – mindenkit érint, hívőket és nem hívőket egyaránt.
Ha viszont valaki hívő keresztyén emberként éli az életét, mivelhogy ő is pénzből él, vagy pénzzel bánik, nem kerülheti el, hogy feltegye a kérdést: Mit mond Isten tévedhetetlen Igéje a pénzről? Vagyis, pénzügyeinknek is fel kell kerülnie az Ige mérlegére.
Merre tart a keresztyénség 2014-ben?
- Írta: Dr. Sípos Ete Álmos
Mielőtt a kérdésre választ adnánk, tisztázni szeretném, hogy „keresztyénség" fogalmán azt a világvallást értem, aminek tagsága különféle, magukat keresztyénnek valló felekezetekben él, akik időnként közölnek adatokat az általuk nyilvántartott taglétszámról, így a keresztyénség száma – a nem keresztyén világvallásokhoz hasonlóan –, mint statisztikai adat kerül nyilvánosságra.
Ma is kell még a Sátánról beszélni?
- Írta: Dr. Sípos Ete Álmos
Ezt a kérdést azért tettük fel ebben a formában, mert gondolkodásukban a bibliakritika által befolyásolt teológusok (lelkészek, és olykor teológiai tanárok is!) és a posztmodern gondolkodású egyháztagok is, egyre nyíltabban kétségbe vonják a Sátánnak, mint személynek a létezését. Nemes egyszerűséggel úgy érvelnek, hogy mivel Sátán nincs, ezért „nincs"-ről felesleges beszélni.
Bálványimádás a 21. században? I. (halott bálványok)
- Írta: Dr. Sípos Ete Álmos
(A Biblia Szövetség Fontos kérdések sorozata 2013. április 14-én, Budapesten, a Nagyvárad téri református templomban elhangzott előadásának szerkesztett közlése)
Aki nem jártas a Bibliában, könnyen gondolhatja, hogy hála Istennek, nem vagyunk az ókorban vagy a középkorban, amikor bálványokat imádtak a tudatlan emberek. Ma, modern világunkban már felesleges erről a témáról beszélni. Kit érdekelhet, kiket érinthet manapság a bálványimádás?
Bálványimádás a 21. században? II. (élő bálványok)
- Írta: Dr. Sípos Ete Álmos
(A Biblia Szövetség Fontos kérdések sorozata 2013. május 12-én, Budapesten, a Nagyvárad téri református templomban elhangzott előadásának szerkesztett közlése)
Bár az előző, halott bálványokról szóló előadásunkban tisztáztuk a bálványimádás fogalmát és lényegét, ismétlésképpen hadd idézzek belőle: „bálvány-isten lehet bármilyen tárgy (amulett, kép, szobor, kabala), természeti erő (energia), konkrét égitest (csillag, bolygó stb.), elképzelt személy, közismert ember (sztár, vallási vezető, sport-csillag), akit az ember a kizárólag Istennek kijáró imádatban részesít, akiben hisz, akivel szellemi-lelki-testi függőviszonyban van, akitől boldogságát, gyógyulását, segítségét várja."
Istendicsőítés - hangerővel?
- Írta: Sípos Aba Álmos
A dicsőítés gyakorlata egyre nagyobb teret követel magának, istentiszteleti liturgiák épülnek rá, vagy alakulnak át miatta. Térnyerése néhol töréseket és szakadásokat okoz. Terjedésének intenzitása olyan érzetet kelt, mintha a keresztyén közösség 2000 éven keresztül valamiről megfeledkezett volna, s azt most feltétlenül pótolnia kellene. Új, dicsőítő elemek jelennek meg az istentiszteletek rendjében. Egyre többször hallunk dicsőítő istentiszteletekről, dicsőítő konferenciákról, dicsőítő iskolákról, dicsőítő koncertekről.
Alkotmány vagy tákolmány?
- Írta: Dr. Mikolicz Gyula
Alkotmány vagy tákolmány? – gondolatok a magyar Alaptörvényről
Első feladatatunk az, hogy válaszoljunk erre a jogosnak tűnő felvetésre: Mi a célja egy keresztyén szervezetnek az Alkotmányhoz kapcsolódó előadással?
Először is nem célja a politikai szempontú vagy pártszerű állásfoglalás, nem célja a személyekre szabott elmarasztalás, de a dicséret sem. Ha kedves hallgatóim mégis ilyet vélnek felfedezni, azt ne politikai állásfoglalásnak vagy pártkötődésnek tudják be, hanem személyes véleménynek. Igyekeztem ugyanis a hazáját szerető ember szemével kutakodni az Alkotmányban, annak a szemével és szívével, aki a szocialista múltban nőtt fel, felelősséggel dolgozik a jelenben, de a változás vágyával tekint a jövő felé. Az sem célja az előadásnak, hogy jogtudósként vizsgálódjék, inkább a hétköznap emberének felismeréseit szeretné közvetíteni. És mindezt nem hordószónokként, hanem hallgatói iránt érzett felelősséggel, a segítő szándékkal.
Az Alpha kurzus
- Írta: Sípos Ete Zoltán
A Biblia Szövetség Fontos kérdések előadássorozatának 2011. februári rendezvényén Az Alpha kurzus a gyülekezetépítés új módszere? című kérdésre kerestük a választ. A sorozat szerkesztőinek és az előadónak az a szándéka, hogy az előadással, s most, az annak alapján szerkesztett tanulmánnyal segítsenek választ találni azokra a kérdésekre, amik az Alpha kurzus néven közismertté vált, keresztyén gyülekezetekben szervezett tanfolyamok résztvevőiben, volt vagy leendő szervezőiben, az érdeklődőkben felvetődtek, illetve az előadó megfogalmazott.